Stowarzyszenie APERIO

Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Dzieci i Młodzieży z Autyzmem „Aperio”  powstało w 2008 r., aby wspierać  dzieci z autyzmem i ich rodziny. Organizację założyli nauczyciele-terapeuci, z czasem do organizacji wstąpili także rodzice dzieci z autyzmem.

            Ludzie z autyzmem to bardzo niejednorodna grupa diagnostyczna, którą jednak łączą zaburzone cechy z trzech obszarów funkcjonowania. Pierwszy obszar to interakcje społeczne, drugi komunikowanie się a trzeci to zachowania, aktywności i zainteresowania. Tak też przedstawiany jest autyzm w najnowszych systemach kwalifikacyjnych: ICD-11 (International Classification of Diseases) stworzonym przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization) oraz w DSM-V (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Trudność w diagnozowaniu autyzmu polega na tym, że natężenie zaburzonych cech lub poszczególne objawy są niezwykle zróżnicowane. Na całym świecie dramatycznie rośnie liczba dzieci z autyzmem. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała autyzm, obok takich chorób jak nowotwory, cukrzyca i AIDS, za jeden z najpoważniejszych cywilizacyjnych problemów zdrowotnych. Według amerykańskich danych statystycznych już 1 na 68 dzieci rodzi się zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm. Wiadomo jednak, że wczesna diagnoza i rozpoczęcie intensywnej terapii behawioralnej może znacząco odmienić życie dziecka z autyzmem i jednocześnie życie całej jego rodziny.

Więcej o stowarzyszeniu Aperio na naszej stronie: www.aperio.org.pl

Facebook: Przedszkole dla Dzieci z Autyzmem w Poznaniu

 

Bieg Poznaniaka dla Przedszkolaka to bieg na 100%. Daj w nim z siebie wszystko, aby zachęcić innych do przekazania 1,5% podatku dla wychowanków Przedszkola dla Dzieci z Autyzmem w Poznaniu.